Categories
Yabancı Diziler

Bulut Atlası – Cloud Atlas 2012

Bulut Atlası 2012 yılında yapılan bir bilim/kurgu ve dram filmidir. Alman-Amerikan ortak yapımıdır. Wachowski kardeşler ve Tom Tkywer tarafından yazılıp yönetilmiştir. David Mitchell’in 2004 tarihli romanından uyarlanmıştır. Roman da film ile aynı adı taşımaktadır. Yönetmenleri Lana Wachowski, Tom Tkywer ve Lill Wachowski olmaktadır. Adı geçen Cloud Atlas filmi pek çok ödüle aday olmuştur.

Örneğin, Altın Küre en özgün film müziği ödülü, en iyi film dalında Alman film ödülü, Satellite en iyi kostüm tasarımı ödülü, BET en iyi kadın oyuncu ödülü dallarında ödüllere layık görülmüştür. Bunların yanı sıra, Satellite en iyi kurgu ödülü, en iyi film müziği dalında Alman film ödülü, en iyi yönetmen dalında Alman film ödülü gibi pek çok dalda ödüle layık görülmüştür.

Cloud Atlas Konusu ve Oyuncuları
Cloud Atlas filminin başrolünde Tom Hanks, Halle Berry ve Jim Broadbent yer almaktadır. Konusu ise, Film 26 Ekim 2012’de Türkiye, Avrupa ve Kuzey Amerika’da gösterime girmiştir. Filmde 1850 senesinde bir avukatın Pasifik Okyanusu’ndan evine dönüşü ve kaçak köle ile ilişkisi anlatılır. Ayrıca, alacaklılardan canını kurtarmaya çalışan bir yayınevi sahibi de konu olarak alınmıştır.

Cloud Atlas Detayları
Cloud Atlas temel olarak ”Geçmiş, şimdi ve gelecek birbiriyle bağlantılıdır.” Sözünü seyircilere iletmek istemektedir. Ayrıca filmde reenkarnasyon ve kuantum fiziği tema olarak işlenmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *